.

vije ndarëse

Postuar më: 21/06/2020

21 Qershor 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (21.06.2020) janë testuar 23453  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 1962 raste të konfirmuara
 • 44 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 1134 pacientë të shëruar
 • 784 numri i rasteve aktive

Shpërndarja e rasteve konfirmuara me COVID-19,  datë: 21. 06.2020

Qarku Nr. i rasteve të konfirmuara Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Berat 16 15 0
Dibër 10 10 0
Durrës 399 239 9
Elbasan 32 22 0
Fieri 96 55 4
Gjirokastër 2 0 0
Korça 35 18 0
Kukës 45 36 1
Lezhë 68 53 0
Shkodër 257 125 5
Tiranë 943 557 24
Vlorë 59 6 1
Total 1962 1134 44

 

 

Situata e COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundi

 

Vijon të ketë shtrime të reja te qytetarëve që kanë nevojë për trajtim spitalor si pasojë e Covid19. Aktualisht në shërbimin infektiv po marrin shërbim 78 pacientë, 10 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 1 është i intubuar.

Në 24 orët e fundit një humbje jete është shënuar në spitalin infektiv. Një 62 vjeçar nga Tirana i shtruar në gjendje të rëndë, i intubuar, nuk arriti dot të mbijetojë me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor të spitalit infektiv. Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerit.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 327 testime për të dyshuar të prekur me Covid19 nga të cilat janë konfirmuar 71 raste pozitive, kryesisht raste të reja ne proces hetimi si dhe kontakte të rasteve të konfirmuara më herët pozitive.

Shpërndarja gjeografike e të identifikuarve pozitivë në 24 orët e fundit është si vijon: 31 të prekur në Tiranë, 12 në Shkodër, 6 në Fier, nga 5 raste në Krujë dhe Vlorë, 4 në Pogradec, 3 në Durrës, 2 në Kamëz, dhe nga 1 rast në në Mirditë, Lezhë, Kukës.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 8 qytetarë, duke e çuar në 1134 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë janë aktualisht 784 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

 

 Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor në terren për të siguruar zbatimin e protokolleve

Në zbatim të Urdhërave të ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, për masat e veçanta për parandalimin e përhapjes së koronavirusit COVID-19,  Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor po vijon në terren kontrollet e të gjithë subjekteve për të monitoruar zbatimin e protokolleve të sigurisë për frenimin e përhapjes së COVID-19.

Në 24 orët e fundit janë kryer 1382 inspektime në subjekte. Janë pezulluar 2 aktivitete dhe janë vendosur 5 masa administrative me gjobë për subjekte të cilat janë gjetur në shkelje. 4 masa administrative me gjobë në bar-kafe, restorant, piceri dhe 1 masë me gjobë në farmaci, të gjitha në vlerën 100 000 lekë për çdo subjekt të cilët janë kapur në shkelje të protokolleve të sigurisë të miratuara nga Ministria e Shëndetësisë për mbrojtjen nga COVID-19. Gjatë kësaj jave janë kryer mbi 10 mijë inspektime për masat ndaj COVID19 dhe janë marrë rreth 60 masa administrative me gjobë dhe pezullim aktiviteti në subjektet të cilat janë gjetur në shkelje.

Inspektorët shëndetësor po vijojnë punën në terren me zero tolerancë ndaj ccdo subjekti  dhe gjatë kësaj periudhe të epidemisë që prej muajit Marsi, janë inspektuar dhe monitoruar mbi 76 mijë subjekte në të gjithë vendin dhe janë vendosur mbi 300 masa administrative.

 

 

Forcohen kapacitetet spitalore

Në kuadër të marrëveshjes me BE për ndihma me pajisje mjekësore për përballimin e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, kanë mbërritur 100 shtretër reanimacioni, po ashtu edhe pajisje të tjera që do të ndihmojnë sistemin shëndetësor, përfshirë këtu edhe 30 elektrokardiograma. 

Para disa ditësh mbërritën në Shqipëri 5 autoambulanca që fuqizojnë flotën e urgjencës kombëtare, 15 respiratorë transporti, si dhe një seri aparaturash jetëshpëtuese që forcojnë kapacitetet e reanimacioneve ne spitalet tona, pjesë e ndihmës prej 4 milion euro të Bashkimit Europian për Shqipërinë për përballimin e COVID19.

 

Gjithashtu pak ditë në parë 30 respiratorë të rinj ju shtuan kapaciteteve në spitalet publike, falë mbështetjes nga qeveritë e Zvicrës dhe Norvegjisë si dhe nga PNUD, zyra e Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri, një mbështetje për fuqizimin e shërbimit të terapisë intensive në vendin tonë.

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të respektojnë rregullat:

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë të kujdesshëm në zbatimin e protokolleve të sigurisë. Inspektoriati dhe Task-Forca në terren vijojnë kontrollet intensive në subjekte, por nevojitet bashkëpunimi i bizneseve dhe qytetarëve për të respektuar rregullat, për të kufizuar përhapjen e COVID19.

Gjithashtu është shumë e rëndësishme që jo vetëm personat e konfirmuar positive me shenja të lehta ose asimptomatikë, por edhe ata qytetarë që kanë dyshime se janë të prekur ose janë në pritje të përgjigjes së testit, duhet të qëndrojnë të izoluar në shtëpi, pasi janë burim për përhapjen e infeksionit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel të gjithë qytetarëve dhe bizneseve: Ju lutemi respektoni rregullat. E vetmja mënyrë për të ndaluar përhapjen e infeksionit është duke ruajtur distancën fizike prej 1.5 metër nga njëri tjetri, duke ruajtur higjienën personale dhe duke larë duart vazhdimisht, mbani maskat kudo ku ambienti është i mbyllur, bizneset dhe institucionet të respektojnë protokollet e përcaktuara.

Kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar pozitiv, duhet të vetëizolohet dhe se shkelja e rregullave nga kushdo do të konsiderohet rrezik për jetën dhe shëndetin e të tjerëve.
Ministria e Shëndetësisë po bashkëpunon ngushtësisht me Policinë e Shtetit për të mos lejuar asnjë person pozitiv që të thyejë rregullin duke dalë nga karantina, deri në shërimin e plotë.
Qytetarët duhet të shmangin grumbullimet masive pasi janë burim infeksioni, të evitojnë ceremonitë mortore dhe vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye.

Familjarët e pacientëve në spitale të shmangin sa më shumë vizitat, të moshuarit kur është e mundur të shmangin kontaktet në qendrat shëndetësore, por të kontaktojnë me mjekun e familjes për barnat me rimbursim.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 8 796 469 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 464 294
 • Azi:          1 831 296 raste të konfimuara

46 878 vdekje

 • Afrikë 296 553 raste të konfirmuara

7 920 vdekje

 • Amerikë: 4 374 446 raste të konfirmuara

221 783 vdekje

 • Oqeania : 8 956 raste të konfirmuara

131 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 21 qershor 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (21 qershor 2020)
Kontinenti i Azisë 1 831 296
India 410461
Iran 202584
Turqia 186493
Pakistan 176617
Arabia Saudite 154233
Bangladesh 108775
Katar 86488
Kina 84553
Indonesia 45029
Emiratet e Bashkuara 44533
Singapore 41833
Kuvait 39145
Filipine 29400
Irak 29222
Oman 28566
Afghanistan 28424
Bahrain 21331
Izrael 20633
Japonia 17799
Kazakhstan 17225
Korea e jugut 12421
Nepal 8605
Malajsia 8556
Uzbekistan 6216
Taxhikistan 5399
Kyrgyzstan 3151
Thailand 3147
Maldives 2187
Sri_Lanka 1950
Liban 1536
Jordania 1015
Palestine 979
Jemen 923
Taivan 446
Vietnam 349
Mianmar 287
Mongolia 206
Siria 198
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 129
Bhutan 68
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 4 374 446
USA 2255119
Brazil 1067579
Peru 251338
Chile 236748
Mexico 175202
Canada 101008
Kolumbia 65633
Ekuador 50183
Argentina 41191
Republika Domenikane 25778
Panama 25222
Bolivia 23512
Guatemala 12755
Honduras 12250
Puerto_Rico 6463
Haiti 5077
El_Salvador 4626
Venezuela 3790
Kuba 2309
Kosta_Rika 2127
Nikaragua 2014
Paraguai 1362
Uruguai 859
Xhamaika 657
Suriname 302
Ishujt Kajman 195
Guyana 183
Bermuda 146
Trinidad dhe Tobago 123
Bahamas 104
Aruba 101
Barbados 97
Sint_Maarten 77
Ishujt Virgin 74
Saint_Vincent_&_Grenadines 29
Antigua_and_Barbuda 26
Curaçao 23
Grenada 23
Belize 22
Saint_Lucia 19
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Ishujt Turks_and_Caicos 12
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 8 956
Australia 7436
Zelanda e re 1161
Polinezia Franceze 60
Guam 222
Kaledonia e re 21
Fixhi 18
Ishujt Mariana 30
Papa new Guinea 8
Afrika 296 553
Afrika e jugut 92681
Egjypt 53758
Nigeria 19808
Gana 13711
Algeria 11631
Kameron 11281
Maroku 9801
Sudan 8580
Cote_dIvoire 6874
Senegal 5738
Republika e Kongos 5671
Guinea 4960
Xhibuti 4565
Kenia 4478
Etiopia 4469
Gabon 4428
Mauritania 2813
Republika e Afrikes qendrore 2808
Somalia 2755
Mali 1933
Sudani jugor 1864
Guinea Ekuadoriale 1664
Guinea_Bissau 1541
Madagaskar 1503
Zambia 1430
Sierra_Leone 1309
Tunizia 1156
Niger 1035
Kongo 1013
Burkina_Faso 902
Cape_Verde 863
Chad 858
Uganda 755
Ruanda 702
Sao_Tome_and_Principe 698
Mozambique 688
Benin 650
Eswatini 627
Malawi 620
Liberia 601
Togo 561
Libia 520
Republika e Tanzanise 509
Zimbabwe 486
Mauritius 337
Komorros 247
Angola 172
Burundi 144
Eritrea 143
Botswana 89
Namibia 46
Gambia 37
Saharaja perendimore 25
Seychelles 11
Lezoto 4
Total 6 511 947

 

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 21. 06. 2020

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 2 284 522 raste të konfirmuara
  • 187 575 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 21 qershor 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (21 qershor 2020)
Europa 2 284 522
Russia 576952
United_Kingdom 303110
Spanja 245938
Itali 238275
Gjermani 189822
France 160093
Belgjika 60550
Bjellorusia 57936
Suedia 56043
Hollanda 49502
Portugalia 38841
Ukraine 35825
Polonia 31620
Zvicra 31243
Irlanda 25374
Rumania 23730
Armenia 19708
Austria 17247
Moldavia 13953
Serbia 12803
Danimarka 12391
Azerbaijan 12238
Çekia 10448
Norvegjia 8708
Finland 7142
Macedonia e veriut 5005
Luxembourg 4105
Hungaria 4094
Bullgaria 3872
Bosnia_dhe_Herzegovina 3288
Greqia 3256
Kroacia 2299
Estonia 1981
Shqiperia 1962
Islanda 1822
Lithuania 1795
Sllovakia 1586
Sllovenia 1519
Kosova 1486
Letonia 1111
Qipro 985
Gjeorgjia 898
Andorra 855
San_ Marino 696
Malta 664
Mali I zi 359
Isle_of_Man 336
Jersey 318
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 176
Monako 99
Liechtenstein 83
Vatikani 12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 21 qershor 2020.

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

 1. Situata e COVID-19 në Itali datë 21.06.2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 20 972 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 34 634 vdekje
 • 182 893 pacientë të shëruar
 •     148   pacientë në terapi intensive
 • 18 510   qytetarë në izolim

 

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.