.

vije ndarëse

Postuar më: 05/07/2020

4 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (04.07.2020) janë testuar 28409  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 2819 raste të konfirmuara
 • 74 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 1637 pacientë të shëruar
 • 1108 numri i rasteve aktive

 

Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 04.07.2020

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 428 799 41
Shkodër 164 219 11
Durrësi 199 325 12
Fieri 46 82 5
Korça 32 23 0
Elbasani 13 31 2
Kukës 21 48 1
Lezhë 57 65 0
Vlora 115 18 2
Gjirokastër 10 2 0
Diber 8 10 0
Berat 8 15 0
TOTAL 1088 1637 74

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fundit

Aktualisht po trajtohen 88 pacientë, 8 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 1 është i intubuar.

Fatkeqësisht 2 qytetarë kanë humbur betejën me Covid19 gjatë 24 orëve të fundit. Një 67 vjeçare dhe një 73 vjeçare, të dyja nga Tirana me disa sëmundje bashkëshoqëruese, kanë humbur jetën në spitalin infektiv, pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 376 testime për të dyshuar të prekur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 67 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 34 raste në Tiranë, 9 në Shkodër, 6 në Kavajë, 4 në Elbasan, nga 3 raste në Kurbin, Korçë, nga 2 raste në Kukës, Krujë, nga 1 rast në Fier, Lezhë, Lushnje, Kamëz.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 45 qytetarë, duke e çuar në 1637 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1108 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

 

Kontrolle për zbatimin e masave antiCOVID

Task- Forca anti-COVID do të vijojë itensifikimin e kontrolleve në terren me kapacitete të shtuara, 24 orë në 7 ditë të javës për zbatimin e masave dhe protokolleve të sigurisë për frenimin e përhapjes së infeksionit COVID-19.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës anti-COVID: Drejtorinë Tatimore, Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, kanë vendosur mbi 356 masa administrative dhe kanë realizuar mbi 97 mijë inspektime dhe monitorime për zbatimin e protokolleve të sigurisë. Vetëm në 24 orët e fundit janë kryer 1408 inspektime në të gjitha qarqet e vendit. Nga inspektimet janë marrë 9 masa administrative.

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon qytetarët, bizneset dhe institucionet të zbatojnë rregullat:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska ose barriera mbrojtese, dezinfektoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

 

2. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:

 • Në nivel global, janë raportuar në total 11 053 488 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 526 260
 • Azi:          2 430 414 raste të konfimuara

59 229 vdekje

 • Afrikë 448 950 raste të konfirmuara

10 899 vdekje

 • Amerikë: 5 704 771 raste të konfirmuara

262 457 vdekje

 • Oqeania : 9 866 raste të konfirmuara

133 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 4 korrik 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (4 korrik 2020)
Kontinenti i Azisë 2 430 414
India 648315
Iran 235429
Pakistan 225283
Turqia 203456
Arabia Saudite 201801
Bangladesh 156391
Katar 99568
Kina 84839
Indonesia 60695
Irak 56020
Emiratet e Bashkuara 50141
Kuvait 48672
Kazakhstan 45719
Singapore 44479
Oman 43929
Filipine 40336
Afghanistan 32324
Bahrain 28410
Izrael 28055
Japonia 19282
Nepal 15259
Korea e jugut 13030
Uzbekistan 9500
Malajsia 8648
Kyrgyzstan 7094
Taxhikistan 6108
Palestine 3689
Thailand 3185
Maldives 2410
Sri_Lanka 2069
Liban 1830
Jemen 1240
Jordania 1147
Taivan 449
Vietnam 355
Siria 328
Mianmar 306
Mongolia 220
Brunei_Darussalam 141
Kamboxha 141
Bhutan 78
Timor_Leste 24
Laos 19
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 5 704 771
USA 2794321
Brazil 1539081
Peru 295599
Chile 288089
Mexico 245251
Kolumbia 109505
Canada 105079
Argentina 72773
Ekuador 60657
Bolivia 36818
Panama 35995
Republika Domenikane 35148
Honduras 22116
Guatemala 21293
Puerto_Rico 7683
El_Salvador 7267
Venezuela 6537
Haiti 6230
Kosta_Rika 4311
Nikaragua 2519
Kuba 2361
Paraguai 2349
Uruguai 952
Xhamaika 721
Suriname 561
Guyana 256
Ishujt Kajman 201
Bermuda 146
Trinidad dhe Tobago 130
Ishujt Virgin 111
Aruba 104
Bahamas 104
Barbados 97
Sint_Maarten 77
Antigua_and_Barbuda 68
Ishujt Turks_and_Caicos 44
Belize 30
Saint_Vincent_&_Grenadines 29
Curaçao 25
Grenada 23
Saint_Lucia 22
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 15
Ishujt Malvinas 13
Greenland 13
Montserrat 11
British_Virgin_Islands 8
Bonaire 7
Anguilla 3
Oqeania 9 866
Australia 8255
Zelanda e re 1180
Polinezia Franceze 62
Guam 288
Kaledonia e re 21
Fixhi 18
Ishujt Mariana 31
Papa new Guinea 11
Afrika 448 950
Afrika e jugut 177124
Egjypt 72711
Nigeria 27564
Gana 19388
Algeria 15070
Kameron 13711
Maroku 13288
Cote_dIvoire 10244
Sudan 9663
Republika e Kongos 7188
Kenia 7188
Senegal 7164
Etiopia 6163
Gabon 5620
Guinea 5521
Xhibuti 4736
Mauritania 4472
Republika e Afrikes qendrore 3918
Guinea Ekuadoriale 3071
Somalia 2944
Madagaskar 2512
Mali 2285
Sudani jugor 2036
Guinea_Bissau 1710
Zambia 1632
Kongo 1557
Sierra_Leone 1524
Malawi 1498
Cape _Verde 1382
Benin 1199
Tunizia 1181
Niger 1082
Ruanda 1081
Burkina_Faso 987
Mozambique 939
Libia 918
Uganda 911
Eswatini 909
Chad 871
Liberia 833
Sao_Tome _and_Principe 719
Togo 671
Zimbabwe 625
Saharaja perendimore 519
Republika e Tanzanise 509
Namibia 350
Mauritius 341
Angola 328
Komorros 309
Botswana 277
Eritrea 215
Burundi 191
Gambia 55
Lezoto 35
Seychelles 11
Total 8 594 697

Grafiku 1. Shpërndarja e rasteve laboratorike të konfirmuara për COVID19 sipas

kontinenteve (përveç Kinës), 04. 07. 2020

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:

 • Europë: 2 458 791 raste të konfirmuara
  • 192 993 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 4 korrik 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (4 korrik 2020)
Europa 2 458 791
Russia 667883
United_Kingdom 284276
Spanja 250545
Itali 241184
Gjermani 196096
France 166960
Suedia 71419
Bjellorusia 62997
Belgjika 61838
Hollanda 50432
Ukraine 47677
Portugalia 43156
Polonia 35405
Zvicra 32017
Rumania 28166
Armenia 27320
Irlanda 25498
Azerbaijan 19267
Austria 18073
Moldavia 17445
Serbia 15504
Danimarka 12832
Çekia 12319
Norvegjia 8895
Finland 7242
Macedonia e veriut 6643
Bullgaria 5497
Bosnia_dhe_Herzegovina 4788
Luxembourg 4447
Hungaria 4172
Greqia 3486
Kosova 3064
Kroacia 3008
Shqiperia 2819
Estonia 1991
Islanda 1855
Lithuania 1828
Sllovakia 1720
Sllovenia 1649
Letonia 1122
Qipro 999
Gjeorgjia 946
Andorra 855
San_ Marino 713
Malta 672
Mali I zi 663
Isle_of_Man 336
Jersey 320
Guernsey 252
Faroe_Islands 187
Gjibraltar 178
Monako 106
Liechtenstein 84
Vatikani 12

 

Grafiku 2. Shpërndarja e rasteve të konfirmuara në laborator të COVID19 në vendet e    BE, EEA dhe Mbretërinë e Bashkuar, 4 korrik 2020.

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në Europë

 

4. Situata e COVID-19 në Itali datë 04. 07. 2020 sipas rajoneve të saj bazuar në site e Ministrisë së Shëndetësisë Itali: http://www.salute.gov.it/portale/home.html

 

 • 14 621 rastet aktualisht të konfirmuara
 • 34 854 vdekje
 • 191 944 pacientë të shëruar
 •     71  pacientë në terapi intensive
 • 13 610   qytetarë në izolim

 

Bazuar në Rekomandimet e OBSH-së, MSHMS këshillon qytetarët për shtimin e masave të higjienës dhe ndjekjen e rregullave të mëposhtme:

 

 • Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
 • Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
 • Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake apo të egra).
 • Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjienën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami / letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larjen e duarve).
 • Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standard të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.