.

vije ndarëse

Postuar më: 06/08/2020

6 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (6.08.2020) janë testuar 44 295 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 6016 raste të konfirmuara
 • 188 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 3155 pacientë të shëruar
 • 2673 numri i rasteve aktive

Shpërndarja sipas qarqeve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 6.08.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 1477 1449 90
Shkodër 232 319 31
Durrësi 344 523 28
Fieri 99 167 10
Korça 85 85 5
Elbasani 53 85 7
Kukës 90 122 5
Lezhë 86 171 5
Vlora 97 117 4
Gjirokastër 32 32 0
Diber 34 28 2
Berat 44 48 1
TOTAL 2673 3155 188

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fund

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike të Covid19

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 531 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ku 127 persona janë konfirmuar të prekur nga virusi Covid 19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 36 raste në Tiranë, 28 në Krujë, 15 në Durrës, 8 në Has, 5 në Kukës, 4 në Fier, nga 3 raste në Shkodër, Korçë, Elbasan, Vlorë, Gjirokastër, nga 2 raste në Lezhë, Përmet, Klos, Shijak, Finiq, nga 1 rast në Kurbin, Lushnje, Berat, Tepelenë, Kolonjë, Malësi e Madhe.

Megjithë rastet ditore të identifikuara, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 32 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3155, që nga fillimi i epidemisë.

Ndërsa më shumë se 1 mijë raste aktive të prekura nga Covid19 po ndiqen në dinamikë nga mjeket e familjes sipas protokolleve të përcaktuara.

Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 119 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 22 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve të intubuar.

Po ashtu në dy spitalet, Covid 1 dhe Covid 2, përveç pacientëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, po vijojnë të marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar, të cilët po trajtohen sipas protokolleve përkatëse.

Edhe pas përpjekjeve të mëdha të ekipeve mjekësore, fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, 3 qytetarë nga Durrësi, një 64 vjeçar, një 65 vjeçar dhe një 69 vjeçar, me sëmundje bashkëshoqërues. Nuk e kanë fituar betejën me Covid 19 edhe një 72 vjeçare nga Fier, një 73 vjeçare nga Korça dhe një 78 vjeçare nga Tirana.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apel drejtuar qytetarëve:

Ministria e Shëndetësisë ju drejtohet të gjithë qytetarëve të zbatojnë vendimin e qeverisë për mbajtjen e detyrueshme të maskës në ambientet e mbyllura dhe kudo nuk është e mundur të ruhet distanca fizike.

U bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të shmangin grumbullimet masive, ceremonitë e çdo lloji, pasi janë burim i përhapjes së infeksionit.

Bashkëpunimi juaj është jetik për të frenuar përhapjen e Covid19.

Në rast se keni shenja të sëmundjes, izolohuni dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

Ndërkohë u rikujtojmë qytetarëve të konfirmuar pozitivë me Covid19 të zbatojnë rregullin e karantinimit të detyruar dhe të kontaktojnë vazhdimisht me mjekun e tyre të familjes. Thyerja e këtij rregulli përbën shkelje ligjore dhe vë në rrezik jetën e të tjerëve.

 

Task Forca antiCOVID- Kontrollet dhe monitorimet në terren në 24 orët e fundit

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, realizuan mbi 1481 inspektime dhe monitorim në 24 orët e fundit.  Janë marë  në total 12 Masa Administrative me gjobë: 3 masa administrative me gjobë në subjektet të cilat janë gjetur në shkelje, duke mos marrë masat mbrojtëse, mos respektuar distancimin social dhe duke mos zbatuar protokollet e miratuara. 2 masa administrative me gjobë në bar/kafe/fast Food; 1 Masë Administrative me gjobë në Supermarket. 9 Masa Administrative me gjobë ndaj Individëve për mosmbajtje të maskës në ambiente publike të mbyllura.

Task Forca anti-COVID në total ka kryer  mbi 138 mijë kontrolle dhe monitorimet në terren gjatë epidemisë dhe janë vendosur 547 masa administrative për subjektet e gjetura në shkelje të protokolleve të sigurisë, miratuar nga Ministria e Shëndetësisë.

 

Parandalimi i COVID-19, masa të reja kufizuese

Me vendimin e Qeverisë dhe Aktit Normativ ndalohet hapja e klubeve të natës, diskove, lounge barve dhe çdo lloj shërbimi të kësaj natyre në mjedis të mbyllur apo të hapur, përveç restoranteve. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 3 000 000 lekë dhe me pezullim të aktivitetit për një periudhë një vjeçare.

– Ndalon muzikën pas orës 20.00 në të gjithë mjediset e shërbimeve të çfarëdolloji. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 1 000 000 lekë dhe në rast përsëritje, me pezullim te aktivitetit për një periudhë gjashtë mujore. Nuk duhet të harrojmë për asnjë moment, se e gjithë bota është në një moment pandemie.

 

Maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Qeveria shqiptare vendosi përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur. Nëpërmjet vendimit të qeverisë dhe aktit normativ, detyrimi për përdorimin e maskave jo mjekësore/barrierave mbrojtëse për mbrojtjen ndaj transmetimit të COVID 19 do të jetë detyrim për çdo individ në të gjitha ambjentet e mbyllura; në administratën publike dhe jo publike; në transportin publik; në zyra, shkallë pallati, ashensorë, në qendrat tregtare, dyqane, supermakatat, tregjet dhe njësitë e shërbimit. Të gjithë ata individë që nuk do ta përdorin barrierën mbrojtëse, sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, do të penalizohen. Spas Ekspertëve maska është shumë efikase, pasi redukton transmetueshmërinë. Nëse e vendosim të gjithë, ajo përkthehet në një armë mbrojtëse për mospërhapjen e këtij infeksoni.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoXDB8nvxk

http://shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2020/07/akti-normativ-maskat.pdf

 

Apel për mbrojtjen nga COVID-19 drejtuar bizneseve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore. Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Nëpërmjet ndryshimeve në aktin normativ, vendosen penalitetet për subjektet që ushtrojnë veprimtari turistike në stacionet e plazhit, që i thyejne rregullat, duke ndikuar direkt në përhapjen e infeksionit SARS COV2. Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2.

 

Këshilla dhe rekomandime për mbrojtjen nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska mbrojtëse në ambiente të mbyllura. Kur mbani maskë mos prekni fytyrën dhe maskën me dorë. Dezinfektoni objektet që prekni dhe ajrosni ambientet në të cilat qëndroni. Personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të vetëizolohen dhe të shmangin kontaktet e ngushta me të tjerët. Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

 

Rregulla që duhet të zbatohen për një sezon turistik të sigurt

Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient. Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter. Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë. Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen. Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë. Shmangni grumbullimet e çdo lloji. Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura. Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët. Ruani higjenën vetjake. Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

Hapa që duhet të ndiqni nëse udhëtoni:

Lani duart para se të udhëtoni dhe përdorni dezinfektant;

Mbani distancë nga njerëzit e tjerë;

Vendosni maska mbrojtëse;

Mos udhëtoni nëse jeni sëmurë apo keni temperaturë, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 18 793 522 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 707 715
 • Azi:          4 620 539 raste të konfimuara

102 577 vdekje

 • Afrikë 994 405 raste të konfirmuara

21 089 vdekje

 • Amerikë: 10 156 238 raste të konfirmuara

377 090 vdekje

 • Oqeania : 21 370 raste të konfirmuara

279 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 6 gusht 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (6 gusht 2020)
Kontinenti i Azisë 4 620 539
India 1964536
Iran 317483
Arabia Saudite 282824
Pakistan 281863
Bangladesh 246674
Turqia 236112
Irak 137556
Indonesia 116871
Filipine 115980
Katar 111805
Kazakhstan 95942
Kina 88328
Oman 80286
Izrael 78324
Kuvait 69425
Emiratet e Bashkuara 61860
Singapore 54254
Bahrain 42514
Japonia 42263
Kyrgyzstan 38659
Afghanistan 36896
Uzbekistan 28069
Nepal 21390
Palestine 16981
Korea e jugut 14499
Malajsia 9023
Taxhikistan 7625
Liban 5417
Maldives 4594
Thailand 3330
Sri_Lanka 2839
Jemen 1764
Jordania 1231
Siria 944
Vietnam 717
Taivan 477
Mianmar 357
Mongolia 293
Kamboxha 243
Brunei_Darussalam 141
Bhutan 105
Timor_Leste 25
Laos 20
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 10 156 238
USA 4823891
Brazil 2859073
Mexico 456100
Peru 447624
Chile 364723
Kolumbia 345714
Argentina 213522
Canada 118172
Ekuador 88866
Bolivia 85141
Republika Domenikane 75660
Panama 70231
Guatemala 53509
Honduras 45098
Venezuela 22299
Kosta_Rika 20417
Puerto_Rico 19651
El_Salvador 18701
Haiti 7544
Paraguai 6060
Nikaragua 3902
Kuba 2726
Suriname 2050
Uruguai 1309
Xhamaika 928
Bahamas 751
Guyana 509
Ishujt Virgin 501
Ishujt Kajman 203
Trinidad dhe Tobago 199
Aruba 171
Sint_Maarten 160
Bermuda 157
Barbados 133
Ishujt Turks_and_Caicos 129
Antigua_and_Barbuda 92
Belize 86
Saint_Vincent_&_Grenadines 56
Curaçao 31
Saint_Lucia 25
Grenada 24
Dominica 18
Saint_Kits dhe Nevis 17
Greenland 14
Bonaire 13
Ishujt Malvinas 13
Montserrat 13
British_Virgin_Islands 9
Anguilla 3
Oqeania 21 370
Australia 19 444
Zelanda e re 1219
Polinezia Franceze 62
Guam 397
Kaledonia e re 22
Fixhi 27
Ishujt Mariana 46
Papa new Guinea 153
Afrika 994 405
Afrika e jugut 529877
Egjypt 94875
Nigeria 44890
Gana 39075
Algeria 33055
Maroku 28500
Kenia 23873
Etiopia 20336
Kameron 17718
Cote_dIvoire 16349
Madagaskar 12222
Sudan 11780
Senegal 10538
Republika e Kongos 9252
Gabon 7787
Guinea 7575
Zambia 7022
Mauritania 6382
Xhibuti 5330
Guinea Ekuadoriale 4821
Republika e Afrikes qendrore 4618
Malawi 4426
Zimbabwe 4339
Libia 4224
Kongo 3546
Somalia 3221
Eswatini 2909
Cape _Verde 2689
Mali 2546
Namibia 2540
Sudani jugor 2450
Ruanda 2104
Guinea_Bissau 2079
Mozambique 2032
Benin 1914
Sierra_Leone 1860
Tunizia 1601
Liberia 1344
Uganda 1221
Angola 1213
Burkina_Faso 1158
Niger 1152
Togo 1001
Chad 939
Sao_Tome _and_Principe 878
Botswana 804
Gambia 799
Saharaja perendimore 766
Lezoto 726
Republika e Tanzanise 509
Burundi 400
Komorros 388
Mauritius 344
Eritrea 282
Seychelles 126
Total 15 793 248

 

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 3 000 274 raste të konfirmuara
  • 206 131 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 6 gusht 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (6 gusht 2020)
Europa 3 000 274
Russia 867343
United_Kingdom 307184
Spanja 305767
Itali 248803
Gjermani 213067
France 194029
Suedia 81540
Ukraine 75490
Belgjika 71065
Bjellorusia 68376
Rumania 56550
Hollanda 56381
Portugalia 51848
Polonia 48789
Armenia 39586
Zvicra 35838
Azerbaijan 33103
Serbia 27033
Irlanda 26303
Moldavia 26222
Austria 21575
Çekia 17529
Danimarka 14185
Bosnia_dhe_Herzegovina 13146
Bullgaria 12414
Macedonia e veriut 11201
Norvegjia 9362
Kosova 9274
Finlanda 7512
Luxembourg 7007
Shqiperia 5889
Kroacia 5376
Greqia 4973
Hungaria 4564
Mali I zi 3411
Sllovakia 2417
Sllovenia 2208
Lithuania 2147
Estonia 2113
Islanda 1926
Letonia 1257
Gjeorgjia 1206
Qipro 1180
Andorra 939
Malta 842
San_ Marino 716
Jersey 344
Isle_of_ Man 336
Guernsey 252
Faroe_Islands 241
Gjibraltar 189
Monako 125
Liechtenstein 89
Vatikani 12