.

vije ndarëse

Postuar më: 08/08/2020

8 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19

 1. Situata në vendin tonë sipas MSHMS

Në vendin tonë deri më sot (8.08.2020) janë testuar 45 381 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar:

 • 6275 raste të konfirmuara
 • 193 pacientë kanë ndërruar jetë
 • 3268 pacientë të shëruar
 • 2814 numri i rasteve aktive

Shpërndarja sipas qarqeve të rasteve të konfirmuara me COVID-19,  datë: 8.08.2020

 

Qarqet Raste aktive sipas qarqeve Nr. i rasteve të shëruara Nr. i rasteve te vdekur
Tirana 1572 1503 94
Shkodër 238 321 32
Durrësi 354 545 28
Fieri 105 181 10
Korça 84 94 5
Elbasani 64 93 7
Kukës 96 123 5
Lezhë 91 179 5
Vlora 102 117 4
Gjirokastër 30 35 0
Diber 34 29 2
Berat 44 48 1
TOTAL 2814 3268 193

 

 

Situata epidemiologjike e COVID-19 në 24 orët e fund

 

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 500 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19, ku 124 persona janë konfirmuar të prekur nga virusi Covid 19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 33 raste në Tiranë, 19 në Elbasan, 9 në Mirditë, 8 në Lushnje, nga 7 raste Fier, Krujë, 6 në Korçë, nga 4 raste në Shkodër, Durrës, Vlorë, Divjakë, 3 në Tropojë, nga 2 raste në Kurbin, Lezhë, Pukë, nga 1 rast në Kavajë, Kamëz, Pogradec, Tepelenë, Fushë-Arrëz, Dibër, Malësi e Madhe, Vorë, Maliq, Patos.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 41 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3268, që nga fillimi i epidemisë.

Ndërkohë rreth 1600 mjekë familjeje në të gjithë vendin po ndjekin personat aktivë me Covid19, që janë në banesë.

Aktualisht ne spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 116 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 19 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve të intubuar.

Ndërkohë që në të dy spitalet Covid, përveç pacientëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, po vijojnë të marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar, të cilët po trajtohen sipas protokolleve përkatëse.

Fatkeqësisht, edhe pas përpjekjeve të mëdha të ekipeve mjekësore, në dy spitalet Covid, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen një 76 vjeçare nga Shkodra, dhe 3 qytetarë nga Tirana; një 50 vjeçar; një 75 vjeçar dhe një 76 vjeçar.

 

 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apel drejtuar qytetarëve:

Ministria e Shëndetësisë ju drejtohet të gjithë qytetarëve të zbatojnë vendimin e qeverisë për mbajtjen e detyrueshme të maskës në ambientet e mbyllura dhe kudo nuk është e mundur të ruhet distanca fizike.

U bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të shmangin grumbullimet masive, ceremonitë e çdo lloji, pasi janë burim i përhapjes së infeksionit.

Bashkëpunimi juaj është jetik për të frenuar përhapjen e Covid19.

Në rast se keni shenja të sëmundjes, izolohuni dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

Ndërkohë u rikujtojmë qytetarëve të konfirmuar pozitivë me Covid19 të zbatojnë rregullin e karantinimit të detyruar dhe të kontaktojnë vazhdimisht me mjekun e tyre të familjes. Thyerja e këtij rregulli përbën shkelje ligjore dhe vë në rrezik jetën e të tjerëve.

 

Task Forca antiCOVID- Kontrollet dhe monitorimet në terren në 24 orët e fundit

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor në bashkëpunim me grupet e tjera të Task Forcës: Inspektoratin e Punës, AKU, Policinë e Shtetit, realizuan mbi 1441  inspektime dhe monitorim në 24 orët e fundit.  Janë marrë  2 Masa Administrative me gjobë:

Task Forca anti-COVID në total ka kryer  mbi 141 mijë kontrolle dhe monitorimet në terren gjatë epidemisë dhe janë vvendosur mbi 560 masa administrative për subjektet e gjetura në shkelje të protokolleve të sigurisë, miratuar nga Ministria e Shëndetësisë.

 

Parandalimi i COVID-19, masa të reja kufizuese

Me vendimin e Qeverisë dhe Aktit Normativ ndalohet hapja e klubeve të natës, diskove, lounge barve dhe çdo lloj shërbimi të kësaj natyre në mjedis të mbyllur apo të hapur, përveç restoranteve. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 3 000 000 lekë dhe me pezullim të aktivitetit për një periudhë një vjeçare.

– Ndalon muzikën pas orës 20.00 në të gjithë mjediset e shërbimeve të çfarëdolloji. Mosrespektimi i këtij detyrimi nga subjektet, dënohet me gjobë 1 000 000 lekë dhe në rast përsëritje, me pezullim te aktivitetit për një periudhë gjashtë mujore. Nuk duhet të harrojmë për asnjë moment, se e gjithë bota është në një moment pandemie.

 

Maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Qeveria shqiptare vendosi përdorimin e maskës/barrierën mbrojtëse prej tekstili si të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur. Nëpërmjet vendimit të qeverisë dhe aktit normativ, detyrimi për përdorimin e maskave jo mjekësore/barrierave mbrojtëse për mbrojtjen ndaj transmetimit të COVID 19 do të jetë detyrim për çdo individ në të gjitha ambjentet e mbyllura; në administratën publike dhe jo publike; në transportin publik; në zyra, shkallë pallati, ashensorë, në qendrat tregtare, dyqane, supermakatat, tregjet dhe njësitë e shërbimit. Të gjithë ata individë që nuk do ta përdorin barrierën mbrojtëse, sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, do të penalizohen. Spas Ekspertëve maska është shumë efikase, pasi redukton transmetueshmërinë. Nëse e vendosim të gjithë, ajo përkthehet në një armë mbrojtëse për mospërhapjen e këtij infeksoni.

https://www.youtube.com/watch?v=oWoXDB8nvxk

http://shendetesia.gov.al/wp-content/uploads/2020/07/akti-normativ-maskat.pdf

 

Apel për mbrojtjen nga COVID-19 drejtuar bizneseve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinfektojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maskat apo barrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore. Çdo shkelje do të konsiderohet me rrezik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndëshkohet sipas ligjeve në fuqi. Nëpërmjet ndryshimeve në aktin normativ, vendosen penalitetet për subjektet që ushtrojnë veprimtari turistike në stacionet e plazhit, që i thyejne rregullat, duke ndikuar direkt në përhapjen e infeksionit SARS COV2. Parashikohet dënimi me gjobë 700,000 (shtatëqind) mijë lekë dhe në rast përsëritjeje, parashikohet edhe mbyllja e veprimtarisë, duke synuar të mbrohet shëndeti i turistëve në zonat e plazheve, nga infeksioni SARS COV2.

 

Këshilla dhe rekomandime për mbrojtjen nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për vetëndërgjegjësim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni maska mbrojtëse në ambiente të mbyllura. Kur mbani maskë mos prekni fytyrën dhe maskën me dorë. Dezinfektoni objektet që prekni dhe ajrosni ambientet në të cilat qëndroni. Personat e konfirmuar pozitivë me COVID-19 duhet të vetëizolohen dhe të shmangin kontaktet e ngushta me të tjerët. Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

 

Rregulla që duhet të zbatohen për një sezon turistik të sigurt

Pastrimi dhe dezinfektimi duhet të zbatohen me rigorozitet në bare, restorante, shezlone dhe në çdo ambient. Në strukturat akomoduese duhet të ruhet distancimi fizik jo më pak se 1.5 meter. Stafi i shërbimit në kontakt me pushuesit apo vizitorët duhet të mbajmë domosdoshmërisht maskë. Kujdes me përdorimin e ashensorit, respektoni distancimin dhe higjenen. Hapësira midis ndenjëseve dhe çadrave të pushuesve duhet jo më pak se 3.5 metër distancë. Shmangni grumbullimet e çdo lloji. Shmangni ambientet e mbyllura, konsumoni ushqim në ambiente të hapura. Mos këmbeni aksesorët e plazhit me të tjerët. Ruani higjenën vetjake. Nëse keni temperaturë mos u nisni për udhëtim dhe mos frekuentoni plazhin.

Hapa që duhet të ndiqni nëse udhëtoni:

Lani duart para se të udhëtoni dhe përdorni dezinfektant;

Mbani distancë nga njerëzit e tjerë;

Vendosni maska mbrojtëse;

Mos udhëtoni nëse jeni sëmurë apo keni temperaturë, kollë dhe vështirësi në frymëmarrje.

 

 

 

 

 1. Situata ndërkombëtare për COVID-19 sipas ECDC-së është si më poshtë:
 • Në nivel global, janë raportuar në total 19 357 085 raste të konfirmuara me COVID-19, dhe vdekje në total janë 721 174
 • Azi:          4 797 650 raste të konfimuara

105 373 vdekje

 • Afrikë 1 022 401 raste të konfirmuara

22 501 vdekje

 • Amerikë: 10 468 123 raste të konfirmuara

386 124 vdekje

 • Oqeania : 22 250 raste të konfirmuara

299 vdekje

 • Të tjera:   696 raste të konfirmuara

   7 vdekje

 

 

 

 

 

Tabela 1. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 8 gusht 2020 sipas shteteve (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (8 gusht 2020)
Kontinenti i Azisë 4 797 650
India 2088611
Iran 322567
Arabia Saudite 285793
Pakistan 283487
Bangladesh 252502
Turqia 238450
Irak 144064
Filipine 122754
Indonesia 121226
Katar 112383
Kazakhstan 97829
Kina 88580
Oman 81067
Izrael 80991
Kuvait 70727
Emiratet e Bashkuara 62061
Singapore 54797
Japonia 45439
Bahrain 43307
Kyrgyzstan 39587
Afghanistan 37015
Uzbekistan 29459
Nepal 22214
Palestine 17948
Korea e jugut 14562
Malajsia 9063
Taxhikistan 7706
Liban 5951
Maldives 4769
Thailand 3348
Sri_Lanka 2839
Jemen 1796
Jordania 1237
Siria 1060
Vietnam 789
Taivan 479
Mianmar 359
Mongolia 293
Kamboxha 246
Brunei_Darussalam 142
Bhutan 108
Timor_Leste 25
Laos 20
Raste të tjera 696
Rastet e tjera në një mjet transporti detar Japoni 696
Amerika 10 468 123
USA 4941796
Brazil 2962442
Mexico 469407
Peru 463875
Chile 368825
Kolumbia 367196
Argentina 228182
Canada 118970
Ekuador 91969
Bolivia 87891
Republika Domenikane 77709
Panama 72560
Guatemala 55270
Honduras 46365
Venezuela 24166
Kosta_Rika 22081
Puerto_Rico 20686
El_Salvador 19544
Haiti 7599
Paraguai 6508
Nikaragua 3902
Kuba 2829
Suriname 2203
Uruguai 1325
Xhamaika 987
Bahamas 830
Guyana 538
Ishujt Virgin 528
Aruba 396
Trinidad dhe Tobago 225
Ishujt Kajman 203
Sint_Maarten

Ishujt Turks_and_Caicos

177
Bermuda 170
Belize 157
Barbados 146
Antigua _and_Barbuda 138
Saint_Vincent_&_Grenadines 92
Curaçao 56
Saint_Lucia 31
Grenada 25
Dominica 24
Saint_Kits dhe Nevis 18
Greenland 17
Bonaire 14
Ishujt Malvinas 13
Montserrat 13
British_Virgin_Islands 13
Anguilla 9
Oqeania 22 250
Australia 20 272
Zelanda e re 1219
Polinezia Franceze 62
Guam 412
Kaledonia e re 23
Fixhi 27
Ishujt Mariana 47
Papa new Guinea 188
Afrika 1 022 401
Afrika e jugut 545476
Egjypt 95147
Nigeria 45687
Gana 40097
Algeria 34155
Maroku 30662
Kenia 25138
Etiopia 21452
Kameron 17718
Cote_dIvoire 16524
Madagaskar 12708
Sudan 11850
Senegal 10887
Republika e Kongos 9354
Gabon 7923
Guinea 7777
Zambia 7486
Mauritania 6382
Xhibuti 5338
Libia 5079
Guinea Ekuadoriale 4821
Republika e Afrikes qendrore 4641
Malawi 4575
Zimbabwe 4451
Kongo 3637
Somalia 3227
Eswatini 3036
Namibia 2802
Cape _Verde 2780
Mali 2561
Sudani jugor 2463
Mozambique 2213
Ruanda 2128
Guinea_Bissau 2032
Benin 1936
Sierra_Leone 1887
Tunizia 1656
Angola 1483
Uganda 1254
Liberia 1230
Burkina_Faso 1175
Niger 1153
Gambia 1090
Togo 1028
Chad 942
Botswana 909
Sao_Tome _and_Principe 878
Saharaja perendimore 766
Lezoto 742
Republika e Tanzanise 509
Burundi 405
Komorros 396
Mauritius 344
Eritrea 285
Seychelles 126
Total 16 311 120

 

 

Harta e shpërndarjes gjeografike të COVID-19 në botë

 

 1. Situata në  Europë dhe sipas ECDC–së është si më poshtë:
 • Europë: 3 045 965 raste të konfirmuara
  • 206 870 vdekje

Tabela 2. Numri i rasteve të konfirmuara deri në datën 8 gusht 2020 sipas shteteve te Europës (sipas ECDC):  https://www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china

Shteti Nr i rasteve të konfirmuara (8 gusht 2020)
Europa 3 045 965
Russia 877135
Spanja 314362
United_Kingdom 309005
Itali 249756
Gjermani 215336
France 197921
Suedia 82323
Ukraine 78261
Belgjika 72691
Bjellorusia 68614
Rumania 59273
Hollanda 57501
Portugalia 52351
Polonia 50324
Armenia 39885
Zvicra 36180
Azerbaijan 33376
Serbia 27608
Moldavia 26990
Irlanda 26470
Austria 21819
Çekia 18060
Danimarka 14442
Bosnia_dhe_Herzegovina 13687
Bullgaria 13014
Macedonia e veriut 11571
Kosova 9869
Norvegjia 9468
Finlanda 7554
Luxembourg 7113
Shqiperia 6275
Kroacia 5466
Greqia 5270
Hungaria 4621
Mali I zi 3549
Sllovakia 2523
Sllovenia 2233
Lithuania 2194
Estonia 2133
Islanda 1952
Letonia 1281
Gjeorgjia 1213
Qipro 1208
Andorra 955
Malta 895
San_ Marino 717
Jersey 345
Isle_of_ Man 336
Faroe_Islands 291
Guernsey 252
Gjibraltar 190
Monako 130
Liechtenstein 89
Vatikani 12