.

vije ndarëse

Postuar më: 06/02/2023

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 128 testime, nuk ka qytetarë të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 2 të shëruar në 24 orët e fundit 

6 Shkurt 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.
Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 128 testime, nga të cilët nuk Ka qytetarë të rezultuar pozitivë me COVID19.
Janë 115 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.
Janë shëruar 2 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,566 që nga fillimi i epidemisë.
Statistika ( 6 Shkurt 2023)
Raste të reja ditore               0
Të shëruar në 24 orë             2
Të shtruar në spitale             1
Humbje jete në 24 orë           0
Testime ditore                       128
Testime totale                   2,032,682
Raste pozitive                      333,277
Raste të shëruara                  329,566
Raste Aktive                             115
Humbje jete                              3,596
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë                      97
Fier                           8
Berat.                        3
Durrës.                    3
Elbasan.                    2
Vlorë                         2