.

vije ndarëse

Postuar më: 19/09/2022

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 166 testime, 18 qytetarë të infektuar, 2 humbje jete dhe 90 të shëruar në 24 orët e fundit

19 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

 

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

 

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 166 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 18 qytetarë, në këto bashki:

 

9 në Tiranë, 3 në Lushnje, nga 2 qytetarë në Mallakastër, Vlorë, nga 1 qytetarë në Pukë, Delvinë.

 

Janë 865 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 9 pacientë. Në 24 orët e fundit ka 2  humbje jete me Sars-Cov2: një qytetarë nga Korça 84 vjeç dhe një qytetarë nga Tirana 87 vjeç.

 

Janë shëruar 90 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 326,001 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (19 Shtator 2022)

Raste të reja ditore                18

Të shëruar në 24 orë             90

Të shtruar në spitale             9

Humbje jete në 24 orë           2

Testime ditore                     166

 

Testime totale                   1,974,870

Raste pozitive                      330,455

Raste të shëruara                  326,001

Raste Aktive                             865

Humbje jete                              3,589

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë                    389

Shkodër                 109

Elbasan                   85

Fier                           72

Vlorë                         50

Korçë                         34

 

Durrës                     32

Berat                           31

Gjirokastër                22

Dibër                           21

Lezhë                        17

Kukës                           3