.

vije ndarëse

Postuar më: 05/02/2023

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 208 testime, ka 7 qytetarë të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 2 të shëruar në 24 orët e fundit

5 Shkurt 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.
Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 208 testime, nga të cilët 7 qytetarë ka rezultuar pozitivë me COVID19, në Bashkitë:
5 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Krujë, Vlorë.
Janë 117 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.
Janë shëruar 2 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,564 që nga fillimi i epidemisë.
Statistika ( 5 Shkurt 2023)
Raste të reja ditore               7
Të shëruar në 24 orë             2
Të shtruar në spitale             1
Humbje jete në 24 orë           0
Testime ditore                       208
Testime totale                   2,032,554
Raste pozitive                      333,277
Raste të shëruara                  329,564
Raste Aktive                             117
Humbje jete                              3,596
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë                      98
Fier                           8
Vlorë                         3
Berat.                        3
Durrës.                    3
Elbasan.                    2