.

vije ndarëse

Postuar më: 21/01/2023

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 400 testime, 13 qytetar të infektuar, nuk ka asnjë humbje jete dhe 26 të shëruar në 24 orët e fundit

21 Janar 2023 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.
Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 400 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 13 qytetarë, në Bashkitë:
4 në Tiranë, nga 2 qytetarë në Shkodër, Fier, nga 1 qytetarë në Durrës, Kamëz, Lushnje, Sarandë, Berat.
Janë 197 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalin Infektiv po merr trajtim 1 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.
Janë shëruar 26 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,376 që nga fillimi i epidemisë.
Statistika ( 21 Janar 2023)
Raste të reja ditore 13
Të shëruar në 24 orë 26
Të shtruar në spitale 1
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 400
Testime totale 2,027,626
Raste pozitive 333,169
Raste të shëruara 329,376
Raste Aktive 197
Humbje jete 3,596
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 134
Fier 21
Vlorë 17
Berat. 7
Shkodër 5
Lezhë. 4
Durrës. 4
Gjirokastër. 2
Korçë. 2
Elbasan. 1