.

vije ndarëse

Postuar më: 17/06/2022

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 464 testime, 113 qytetarë të infektuar, asnjë humbje jete dhe 49 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Qytetarët mbi 60 vjeç dhe ata me imunitet të dobët, që kanë kaluar 4-6 muaj nga kryerja e dozës së tretë, mund të marrin dozën e katërt të vaksinës anti-Covid, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 464 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 113 qytetarë, në këto bashki:

82 në Tiranë, 6 në Fier, 4 në Vlorë, nga 3 qytetarë në Lezhë, Kavajë, Patos, nga 2 qytetarë në Durrës, Lushnje, Sarandë, nga 1 qytetar në Krujë, Dibër, Mallakastër, Pogradec, Kuçovë, Elbasan.

Janë 473 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 7 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

Janë shëruar 49 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 273,056 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (16 Qershor 2022)

Raste të reja ditore          113

Të shëruar në 24 orë       49

Të shtruar në spitale         7

Humbje jete në 24 orë      0

Testime ditore                 464

 

Testime totale               1,836,672

Raste pozitive                  277,026

Raste të shëruara             273,056

Raste Aktive                         473

Humbje jete                        3,497

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë            366

Vlorë               35

Fier                  32

Gjirokastër        8

Korçë                6

Durrës               6

Shkodër            5

Berat                 5

Lezhë         5

Elbasan             4

Dibër               1