.

vije ndarëse

Postuar më: 20/09/2022

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 842 testime, 114 qytetarë të infektuar, nuk ka humbje jete dhe 128 të shëruar në 24 orët e fundit

20 Shtator 2022 – Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë të vjeshtës, për të kufizuar rrezikun e përhapjes së infeksionit.

 

Vaksinimi anticovid kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

 

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 842 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 114 qytetarë, në këto bashki:

 

46 në Tiranë, nga 7 qytetarë në Shkodër, Gjirokastër, 5 në Fier, nga 4 qytetarë në Durrës, Lezhë, Vlorë, Himarë, Delvinë, 3 në Elbasan, nga 2 qytetarë në Lushnje, Sarandë, Tepelenë, Pogradec, Devoll, Berat, nga 1 qytetarë në Malësi e Madhe, Fushë Arrëz, Shijak, Kamëz, Kavajë, Dibër, Mat, Patos, Mallakastër, Selenicë, Konispol, Përmet, Memaliaj, Poliçan.

 

Janë 851 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.

 

Janë shëruar 128 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 326,129 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (20 Shtator 2022)

Raste të reja ditore                114

Të shëruar në 24 orë             128

Të shtruar në spitale             6

Humbje jete në 24 orë           0

Testime ditore                     842

 

Testime totale                   1,975,712

Raste pozitive                      330,569

Raste të shëruara                  326,129

Raste Aktive                             851

Humbje jete                              3,589

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë                    430

Shkodër                 101

Elbasan                   75

Fier                           54

Vlorë                         54

Durrës                     34

 

Berat                           24

Gjirokastër                24

Korçë                         19

Dibër                           18

Lezhë                        17

Kukës                           1