.

vije ndarëse

Postuar më: 05/12/2022

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 78 testime, 5 qytetarë të infektuar, nuk ka humbje jete dhe 9 të shëruar në 24 orët e fundit

5 Dhjetor 2022 – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.
Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 78 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 5 qytetarë, në Bashkitë:
2 në Delvinë, nga 1 qytetarë në Mallakastër, Tepelenë, Poliçan.
Janë 151 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 1 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.
Janë shëruar 9 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 328,554 që nga fillimi i epidemisë.
Statistika ( 5 Dhjetor 2022)
Raste të reja ditore 5
Të shëruar në 24 orë 9
Të shtruar në spitale 1
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 78
Testime totale 2,010,684
Raste pozitive 332,299
Raste të shëruara 328,554
Raste Aktive 151
Humbje jete 3,594
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 111
Gjirokastër 12
Fier 5
Berat. 5
Vlorë 5
Shkodër 3
Lezhë. 3
Durrës. 3
Elbasan. 2
Korçë. 2